Click through the gallery to see some of the highlights of the 2015 Wollongong Eisteddfod.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
- Soprano in eisteddfod aria
- On with the dance
- Bethiah’s winning debut
- Youngsters steal the show
- Lily's violin solos a hit
- Blue sets theme of success for Neave
- Leila hits high note
- Young singers finish section on a high note
- Recital time limit adds challenge
- Wombarra's Cedar-Rose an eisteddfod hit
- Lucy Angel shines bright on dance stage
- Dancers waltz off with ballet prize
- Talent and fun to the fore
- Dance academy inundated with awards
- Eisteddfod spectacle nears end
- Thrill of spotlight drives Lara
- Young performer takes on Charlie Brown
- Music leads to opportunities
- Tap dancer, 14, wants to turn pro
- Busy month for young vocalist
- It's a Small World rendition woos judges
- Pursuit of music lifts study skills
- Talent that speaks for itself
Monday, June 29 results
Morning session
Song and tap solo, 12 years & under: Tatjana Reid, Aberglasslyn 1; Tara Lide, Horsley 2; Caprice Burrell, Corrimal East 3.
Slow tap solo, 10 years only: Chelsea Clarke, Windang 1; Jarrod McWilliams, Flinders 2; Tess Poloni, Coredeaux Heights 3.
Song and soft shoe solo, 10 years and under: Tahlia Young, Horlsey 1.
Fast tap solo, 9 years only: Bella Saville-Martin, Haywards Bay 1; Charlee Corrie, Dapto 2; Hayley McGhee, Shell Cove 3.
Fast tap solo, 10 years only: Chelsea Clarke, Windang 1; Denva Dwyer, Nowra 2; Olivia Beahan, Nowra 3.
Slow tap solo, 12 years only: Phoenix Brown, Figtree 1; Tara Lide, Horsley 2; Cory Murrell, Horsley 3; Nekeisha Vos, Cordeau Heights, Kurt Dawson, Loftus, Remi Morgan, Berkeley, highly commended.
Slow tap solo, 9 years and under: Charlee Corrie, Dapto 1; Bella Saville-Martin, Haywards Bay 2; Remy Love Holstein, Gillieston Heights 3.
Modern expressive solo, 14 years only: Cody Mathews, Keiraville 1; Georgie Fabien, Gerringong 2; Caitlin Mewett, Keiraville 3; Courtney Wheatley, Farmborough Heights, Hannah Caitens, Woonona, Emily Gasson, Currans Hill highly commended.
Classical ballet solo, 13 years only: Lucy Angel, Mt Pleasant 1; Charlotte Sutton, Bulli 2; Alixandra Lovric, Mt Pleasant 3; Isabella Foligni, Cordeaux Heights, Tamzen Penrose, Stanwell Park, Hudson Brande, Cringila highly commended.
Modern expressive solo, 14 years only: Opal Russell, Kiama Downs 1; Caitlin Martin, Windang 2; Mikayla Brady, Macarthur 3; Ngadia Te Ahuru, Albion Park, Molly Sawyer, Dapto highly commended.
Demi-character or character solo, 13 years only: Charlotte Sutton, Bulli 1; Lucy Angel, Mt Pleasant 2; Isabella Foligni, Cordeaux Heights 3.
Afternoon session
Fast tap solo, 12 years only: Lexi Coulstock, Horsley 1; Tatjana Reid, Aberglasslyn 2; Nekeisha Vos, Cordeaux Heights 3; Phoenix Brown, Figtree, Samayah Khayat, Port Kembla highly commended.
Song & tap solo, 10 years and under: Bella Saville-Martin, Haywards Bay 1; Charlee Corrie, Dapto, Sienna McRae, Bulli highly commended.
Slow tap solo, 11 years & under: Abbie Niven, Horsley 1; Isanella De Lucia, Woonona 2; Lillian Roger, Albion Park 3; Samuel Rorris, Mangerton highly commended.
Song & soft shoe solo, 12 years & under: Nekeisha Vos, Cordeaux Heights 1; Ayla Corbacho, Coachwood Park 2; Tara Lide, Horsley 3; Kynan Baes, Unanderra highly commended.
Jazz solo restricted, 11 years & under: India Rose Claridge, Albion Park 1; Kiarna McIlwaith, Farmborough Heights 2; Mia Perro, Mount Pleasant 3; Olivia Cadden, Shell Cove, Caitlin Norris, Kiama highly commended.
Fast tap solo, 11 years only: Jaye Perenara, Leumeah 1; Isabella De Lucia, Woonona 2; Abbie Niven, Horsley highly commended.
Jazz solo restricted, 11 years and under: Sofie Macdonald, Gerringong 1; Olivia Beecroft, Woonona East 2; Lillian Roger, Albion Park 3; Jessie Blow, Berry highly commended.
Classical ballet solo, 14 years only: Opal Russell, Kiama Downs 1; Jasmine Harcourt, Mt Annan 2; Molly Sawyer, Dapto 3; Hannah Caitens, Woonona highly commended.
National folk dance solo, 14 years & under: Charlotte Sutton, Bulli 1; Makenzie Veale, Nowra, Lucy Rorris, Mangerton highly commended.
Demi-character or character solo, 14 years only: Jasmine Harcourt, Mt Annan 1; Emily Gasson, Currans Hill 2; Hannah Caitens, Woonona 3; Opal Russell, Kiama Downs, Caitlin Mewett, Keiraville highly commended.
National folk dance solo, 15 years & over: Clara Davidson, North Wollongong 1; Rebecca Sawyer, Bomaderry 2; Annalise Carter, Wollongong 3; Amy Jordan, Bulli highly commended.
Contemporary duos & trios, 12 years & under: Georgia Edmund & Kaiah Thompson, Mt Keira 1; Charlotte Jewell & Ryan Collins, Horsley 2; Faith Maggs & Tess Poloni, Cordeaux Heights 3; Abbie Niven & Bella Pennimpede, Horsley highly commended.
Contemporary solo, 14 years only: Courtney Wheatley, Farmborough Heights 1; Emily Gasson, Currans Hill 2; Caitlin Mewett, Keiraville 3; Byron Leitch, Towradgi, Cody Mathews, Keiraville highly commended.
Evening session
Junior song & dance championship, 10 to 12 years only: Nekeisha Vos, Cordeaux Heights 1; Ayla Corbacho, Coachwood Park 2.
Jazz solo, 12 years only: Phoebe Kilminster, Thirroul 1; Kaiesha Toa, Hammondville 2; Kiara Bell, Wollongong 3; India Pitt, Oak Flats, Louise Garin, Mt St Thomas, Emi Davies Barnier, Burwood highly commended.
Junior tap championship, 10 to 12 years only: Nekeisha Vos, Cordeaux Heights 1; Tatjana Reid, Aberglasslyn 2; Phoenix Brown, Figtree 3; Tara Lide, Horsley highly commended.
Hip hop duos & trios, 12 years & under: Molly Chapman & Orlando Maturana, Kanahooka 1.
Jazz solo, 12 years only: Phoenix Brown, Figtree 1; Isobel Kinnear, Penrose 2; Samayah Khayat, Port Kembla 3; Charlotte Prestedge, Gerringong, Kiarni Martignago, Figtree, Nekeisha Vos, Cordeaux Heights highly commended.
Intermediate classical ballet championship solo, 13 & 14 years only: Lucy Angel, Mt Pleasant 1; Charlotte Sutton, Bulli 2; Opal Russell, Kiama Downs 3; Jasmine Harcourt, Mt Annan, Caitlin Mewett, Keiraville highly commended.
Jazz solo, 13 years only: Samantha Moon, Figtree 1; Shinae Barden, Albion Park 2; Alixandra Lovric, Mt Pleasant 3; Ellie Plummer, Woonona, Charlotte Sutton, Bulli highly commended.
Tuesday, June 30
Morning session
Classical ballet solo, 10 years only: Honey Black, Woonona East 1; Ella Grafenauer Parker, Thirroul 2; Aleyah Jabakhanji, East Corrimal 3; Stella Orvad, Mt Pleasant, Nakiah Grossmann, Russell Vale, Jarrod McWilliams, Flinders highly commended.
Classical ballet solo, 7 years only: Matisse Mountney, Kembla Grange; Nikitta Jancek, Eagle Vale 2; Estelle Heffernan, Balgownie 1; Gianna Valentinetti, Figtree, Ally Luke, Figtree Heights, Ebony Burns, Kiama Downs highly commended.
Classical ballet solo, 12 years only: Maya Soligo, Woonona 1; Caprice Burrell, Corrimal East 2; Isobel Kinnear, Penrose 3; Dimity Deitz, East Bowral, Sage Kikui, Tarrawanna highly commended.
Demi character or character solo, 10 years only: Honey Black, Woonona East 1; Tahlia Young, Horsley 2; Jarrod McWilliams, Figtree 3; Aleyah Jabakhanji, East Corrimal, Faith Maggs, Albion Park, Stella Orvad, Mt Pleasant highly commended.
Contemporary solo, 13 years only: Lucy Angel, Mt Pleasant 1; Shinae Barden, Albion Park 2; Danni Cook, Gerroa 3; Mary Milross, Woonona, Priya Poloni, Cordeaux Heights, Charlotte Jones, Oatley highly commended.
Slow tap solo, 15 years & over: Georgina Wills, Bathurst 1; Cameron May, Woronora 2; Jake Austin, Unanderra 3; Taylah Morgan, Horsley, Chelsea McEntee, Castle Hill, Hannah Boardman, Leeton highly commended.
Contemporary solo, 13 years only: Isabella Paul, Carlton 1; Hoyori Maruo, Kogarah 2; Samantha Moon, Figtree 3; Calissa Smith, Wollongong West, Tahlia Davidson, Figtree, Sienna Hillcoat, Shell Cove highly commended.
Contemporary solo, 14 years only: Caitlin Martin, Windang 1; Ngadia Te Ahuru, Albion Park 2; Soraya Zapatta, Farmborough Heights 3; Mikayla Brady, Macarthur, Mackenzie Garcia, Albion Park Rail, Alexandra Woll, Albion Park highly commended.
Afternoon session
Demi character or character solo, 11 years only: Charlotte Jewell, Horsley 1; Amber Alston, Flinders 2; Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow 3; Chloe Scifleet, Mt Pleasant highly commended.
Classical ballet solo, 11 years only: Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow 1; Amber Alston, Flinders 2; Isabella De Lucia, Woonona 3; Annaliese Abouhamad, Castle Hill highly commended.
Demi-character or character solo, 12 years only: Jacinta Cliff, Woonona East 1; Sage Kikui, Turramurra 2; Isobel Kinnear, Penrose 3; Maya Soligo, Woonona highly commended.
Jazz solo, 11 years only: Emily Vaughan, Lake Heights 1; Tahlia Jankulovski, Cordeaux Heights 2; Alessia Anderson, Bonnet Bay 3; Jayde Perenara, Leumeah, Ryan Collins, Horsley, Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow highly commended.
Tap duos & trios, 12 years & only: Charlee Corrie & Tahlia Young, Cordeaux Heights 1.
Modern expressive solo, 13 years only: Lillian Bradford, Alfords Point 1; Mihkayla Bartlett, Holsworthy 2; Alixandra Lovric, Mt Pleasant 3; Ellie Plummer, Woonona, Kate Critcher, Balgownie highly commended.
Fast tap solo, 15 years & over: Jake Austin, Unanderra 1; Georgina Wills, Bathurst 2; Jordana BEatty, Northmead 3; Emily Anderson, Terranora, Hannah Boardman, Leeton, Cameron May, Woronora, highly commended.
Modern expressive solo, 13 years only: Lucy Angel, Mt Pleasant 1; Jessica Head, Illawong 2; Hoyori Maruo, Kogarah 3; Charlotte Sutton, Bulli, Danni Cook, Gerroa, Isabella Foligni, Cordeaux Heights, Tahlia Pennimpede, Balgownie highly commended.
Evening session
Junior classical ballet championship, 10 to 12 years only: Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow 1; Sage Kikui, Turramurra 2; Amber Alston, Flinders 3; Jacinta Cliff, Woonona East, Maya Soligo, Woonona, Samayah Khayat, Port Kembla highly commended.
Improvisation - jazz solo, 12 years & under: Ayla Corbacho, Cordeaux Heights 1; Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow 2; Remi Morgan, Berkeley 3; Bronte Mawbey, Mt Keira highly commended.
Senior tap championship solo, 15 years & over: Jake Austin, Unanderra 1; Hannah Boardman, Leeton 2; Chelsea McEntee, Castle Hill 3; Cameron May, Woronora highly commended.
Wednesday, July 1
Morning session
Contemporary solo, 10 years & under: Denva Dwyer, Nowra 1; Honey Black, Woonona East 2; Arielle Goedde, Tarrawanna 3; Bella Saville-Martin, Haywards Bay, Eleanor Clarkson, Horsley highly commended.
Modern expressive solo, 11 years only: Alessia Anderson, Bonnet Bay 1; Charlotte Jewell, Horsley 2; Montana Cominos, Connells Point 3; Ryan Collins, Horsley, Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow highly commended.
Contemporary solo, 10 years & under: Faith Maggs, Albion Park 1; Charlee Corrie, Dapto 2; Hayley McGhee, Shell Cove 3; Goergia Ward, Cordeaux Heights highly commended.
Jazz solo, 10 years only: Denva Dwyer, Nowra 1; Eleanor Clarkson, Horsley 2; Chelsea Clarke, Windang 3; Tahlia Young, Horsley, Faith Maggs, Albion Park highly commended.
Modern duos & trios, 12 years & under: Charlee Corrie & Tahlia Young, Dapto 1; Charlotte Jewell & Ryan Collins, Horsley 2; Alice & Lucy Thorogood, Corrimal 3; Ayla Corbacho & Emily Vaughan, Coachwood Park highly commended
Slow tap solo, 13 years only: Kyla Borghero, Nulkaba 1; Shinae Barden, Albion Park 2
Fast tap solo, 14 years only: Mikayla Brady, Macarthur 1; Soraya Zapata, Farmborough Heights 2; Mackenzie Garcia, Albion Park Rail 3
Song & tap solo, 14 years & under: Mackenzie Garcia, Albion Park Rail 1
Slow tap solo, 14 years only: Alexandra Woll, Albion Park 1; Soraya Zapata, Farmborough Heights 2; Mikayla Brady, Macarthur 3.
Fast tap solo: Kyla Borghero, Nulkaba 1.
Tap duos & trios, 13 years & over: Jake Austin & Natalie Chang, Unanderra 1.
Afternoon session
Contemporary solo, 11 years only: Ryan Collins, Horsley 1; Aysha Tornyi-Aydin, Fairy Meadow 2; Isabella De Lucia Woonona 3; Mia Pierro, Mt Pleasant highly commended
Modern expressive solo, 12 years only: Isobel Kinnear, Penrose 1; Kiarni Martignago 2; Charlotte Prestedge, Gerringong 3; Nekeisha Vos, Cordeaux Heights highly commended.
Modern expressive solo, 10 years only: Honey Black, Woonona East 1; Aleyah Jabakhanji, East Corrimal 2; Isabella Pennimpede, Balgownie 3; Nakiah Grossmann, Russell Vale, Tahlia Young, Horsley, Alexandra Carrasco, Flinders, Tamika Jones, Dapto highly commended.
Contemporary solo, 11 years only: Charlotte Jewell, Horsley 1; Montana Cominos, Connells Point 2; Caitlin Tyler, Horsley 3; Abbie Niven, Horsley, Emily Vaughan, Lake Heights highly commended.
Modern expressive solo, 12 years only: Natalie Waller, Horsley 1; Bronte Mawbey, Mt Keira 2; Maya Soligo, Woonona 3; Kaiesha Toa, Hammondville, Brooke Gallagher, Dapto highly commended.
National folk dance solo, 10 years & under: Arielle Goedde, Tarrawanna 1; Tarley Lamb, Thirroul 2; Nakiah Grossmann, Russell Vale 3
Song & soft shoe solo, 14 years & under: Isabella Foligni, Cordeaux Heights 1; Mackenzie Garcia, Albion Park Rail 2; Mikayla Brady, Macarthur 3; Byron Leitch, Towradgi highly commended
Song & tap solo, 15 years & over: Hannah Boardman, Leeton 1; Ashley Kate Walsh, Sutherland 2.
National folk dance solo, 12 years & under: Lily Pakula, Thirroul 1; Maya Soligo, Woonona 2; Samayah Khayat, Port Kembla 3; Emily Vaughan, Lake Heights, Jacinta Cliff, Woonona East, highly commended
Song & soft shoe solo, 15 years & over: Jordana Beatty, Northmead 1; Chelsea McEntee, Castle Hill 2.
Intermediate tap championship solo, 13 & 14 years only: Soraya Zapata, Farmborough Heights 1; Mikayla Brady, Macarthur 2; Alexandra Woll, Albion Park 3.
Evening session
Junior modern expressive/ontemporary & jazz championship, 10 to 12 years: Montana Cominos, Connells Point 1; Charlotte Jewell, Horsley 2; Nekeisha Vos, Cordeaux Heights 3; Isobel Kinnear, Penrose highly commended.
Junior national folk dance championship solo, 10 to 12 years only: Samayah Khayat, Port Kembla 1; Isabel Francis, Orange, Caprice Burrell, Corrimal East, Olivia Beecroft, Woonona East highly commended
Tap ensemble solo, open age: Hannah Boardman, Leeton 1; Mikayla Brady, Macarthur 2; Kyla Borghero 3; Jake Austin, Unanderra, Cameron May, Woronora highly commended
Song & dance championship solo, 13 years & over: Chelsea McEntee, Castle Hill 1; Isabella Foligni, Cordeaux Heights 2; Jordana Beatty, Northmead 3; Chelsea McEntee, Castle Hill highly commended
Waltz tap solo, 15 years & over: Hannah Boardman, Leeton 1; Cameron May, Woonona 2; Ashley Kate Walsh, Sutherland highly commended
Thursday, July 2
Morning session
Jazz solo restricted, 9 years & under: Charlee Perry, Wollongong 1; Grace Mewett, Keiraville 2; Lucy Thorogood, Corrimal 3; Eva Lamacchia, Narellan, Chloe Elder, Nowra, highly commended.
Jazz solo, 7 years only: Nikitta Jancek, Eagle Vale 1; Emily Cadden, Shell Cove, 2; Finlay Reid, Thirroul 3; Keira Bonney, Albion Park, Estelle Heffernan, Nalgownie, Addison Maggs, Albion Park highly commended.
Classical ballet solo restricted, 9 years & under: Lillian Joy, Woonona 1; Sydney Parker, Figree 2; Kayla Paddon, Bulli 3; Vivian Mathews, Keiraville highly commended.
Demi-character or character solo, 9 years only: Stephanie McQuire, Randwick 1; Charlee Corrie, Dapto 2; Hayley McGhee, Shell Cove 3; Mimi Bostock, Figtree highly commended
Jazz solo restricted, 9 years & under: Harmony Dinning 1; Georgia Hooper, Mt Warrigal 2; Tayla Hainsworth, Minchinbury 3; Mia Atkinson, Figtree, Lillian Joy, Woonona, highly commended
Contemporary solo, 15 years only: Ashley Kate Walsh, Sutherland 1; Victoria Nourie, Figtree 2; Kennedy Patch, Mangerton 3.
Modern expressive solo, 15 years only: Ashley Kate Walsh, Sutherland 1; Kennedy Patch, Mangerton 2; Amy Jordan, Bulli 3; Victoria Nourie, Figtree, Alycia Trainor, Coolah, Tristan Withers, Albion Park highly commended
Contemporary solo, 15 years only: Lauren Constantine, Alfords Point 1; Alycia Trainor, Coolah 2; Olivia Clarkson, Dapto 3; Cassandra Webber, Towradgi highly commended
Jazz solo, 15 years only: Amy Jordan, Bulli 1; Victoria Nourie, Figtree 2; Maggie Moran, Bangor 3.
Afternoon session
Modern expressive solo restricted, 9 years & under: Grace Mewett, Keiraville 1; Tahlia Henry, Ulladulla 2; Charlee Perry, Wollongong 3; Vivian Mathews, Keiraville highly commended.
Modern expressive solo, 8 years only: Abigail Francis, Orange 1; Molly Priscilla Schubert 2; Alice Thorogood, Corrimal 3; Tatum Pilcher, Grays Point highly commended.
Modern expressive solo restricted, 9 years & under: Makayla Baldock, Bomaderry 1; Sophie Young, Horsley 2; Olivia Sheridan, Kanahooka 3; Riley Burns, Kiama Downs highly commended.
Jazz solo, 9 years only: Charlee Corrie, Dapto 1; Bella Saville-Martin, Haywards Bay 2; Madelyn Ahern, Shell Cove 3; Mimi Bostock, Figtree, Hayley McGhee, Shell Cove, highly commended
Jazz solo, 8 years only: Chilli Dwyer, Nowra 1; Tatum Pilcher, Grays Point 2; Georgia Ward, Cordeaux Heights 3; Tahlia Henry, Ulladulla highly commended
Modern expressive solo, 9 years only: Mia Atkinson, Figtree 1; Charlee Corrie, Dapto 2; Bella Saville-Martin, Haywards Bay 3; Madelyn Ahern, Shell Cove highly commended
Contemporary solo, 16 years & over: Lauren Sunley, Thirroul 1; Tahlia Roccazella, Horsley 2; Clara Davidson, North Wollongong 3; Shannon Aquilina, Sans Souci, Chloe Lappin, Narawallee highly commended
Modern expressive solo, 16 years & over: Samantha Turpin, Barden Ridge 1; Tahlia Roccazzella, Horsley 2; Bianca De Santis, Sylvania 3; Marni Green, Woonona, Chloe Lappin, Narrawallee, Taylah Morgan, Horsley, Elizabeth Shortland, Thirroul highly commended
Contemporary solo, 16 years & over: Samantha Turpin, Barden Ridge 1; Marni Green, Woonona 2; Bianca De Santis, Sylvania 3; Emily Anderson, Terranora, Charlee Wonson, Dapyo highly commended
Jazz solo, 16 years & over: Bianca De Santis, Sylvania 1; Samantha Turpin, Barden Ridge 2; Chloe Lappin, Narrawallee 3; Elizabeth Shortland, Thirroul, Emily Anderson, Terranora, highly commended
Evening session
Improvisation, modern solo, 10 years & under: Mia Atkinson, Figtree 1; Honey Black, Woonona East 2; Lily McDonald, Shell Cove 3; Bella Saville-Martin, Haywards Bay, Charlee Corrie, Dapto highly commended
Improvisation, tap solo, 10 years & under: Remy Love Holstein, Gillieston 1; Bella Saville-Martin, Haywards Bay 2; Charlee Corrie, Dapto 3; Tess Poloni, Cordeaux Heights, Mimi Bostock, Figtree highly commended
Improvisation, classical ballet solo, 10 years & under: Mia Atkinson, Figtree 1; Honey Black, Woonona East 2; Charlee Corrie, Dapto 3; Mimi Bostock, Figtree, Temira Cowrie, Woonona, highly commended
Improvisation, tap solo, 12 years & under: Phoenix Brown, Figtree 1; Remi Morgan, Berkeley 2; Isabel Francis, Orange 3.
Improvisation, classical ballet solo, 14 years & under: Jasmine Harcourt, Mt Annan 1; Lucy Angel, Mt Pleasant 2; Charlotte Sutton, Bulli 3; Helen Johnstone, Thirroul highly commended
Improvisation, classical ballet solo, 15 years & over: Ashley Kate Walsh, Sutherland 1; Clara Davidson, North Wollongong 2; Chloe Lappin, Narrawallee 3; Rebecca Sawyer, Bomaderry highly commended
Senior modern expressive/contemporary & jazz championship solo, 15 years & over: Emily Anderson, Terranora 1; Samantha Turpin, Barden Ridge 2; Chloe Lappin, Narrawalle 3; Victoria Nourie, Figtree, Marni Green, Woonona, Elizabeth Shortland, Thirroul, highly commended
Contemporary duos & trios, 13 years & over: Caitlin Mewett & Chloe Lappin, Keiraville 1; Karlia Cook & Ngadia Te Ahuru, Wollongong 2; Byron Leitch & Isabella Foligni, Cordeaux Heights 3
Cabaret jazz solo, 16 years & over: Emily Anderson, Terranora 1; Chloe Lappin, Narrawallee 2; Taylah Morgan, Horsley 3.
RESULTS GORDON THEATRE
Friday 3rd July, Morning Session
Section 406, Classical Ballet Solo – 6 years and under
Bella McGhee of Shell Cove 1; Ruby Corrie of Dapto 2; Michaela Pereira of Horsley 3; Ivy Carmichael of Sanctuary Point HC.
Section 512A, Modern Expressive Solo Restricted – 11 years and under
Candace Lees of Thirroul 1; Bella Oliveira of Bulli 2; Lilian Roger of Albion Park 3; Amber Quintal of Thirroul, Kynan Baes of Unanderra and Grace Milross of Woonona HC.
Section 421, Demi-Character or Character Solo – 8 years only
Lucy Thorogood of Corrimal 1; Georgia Ward of Cordeaux Heights 2; Abigail Francis of Orange 3; Zoie Carruthers of Woonona HC.
Section 413, Classical Ballet Solo Restricted – 11 years and under
Paris Hooper of Thirroul 1; Mia Pierro of Mount Pleasant 2; Haylee Kolevski of Cordeaux Heights 3; India Rose Claridge of Albion Park, Abbey Johnston of Figtree, Jaila Ellem of Albion Park and Sennen Savage of Kiama Downs HC.
Section 512B, Modern Expressive Solo Restricted – 11 years and under
Mia Pierro of Mount Pleasant 1; Ella Vartazarian of Horsley 2; Karina Cruickshank of Mount Annan 3; Jaila Ellem of Albion Park HC.
Friday July 3 afternoon session
Section 522A, Contemporary Solo - 12 years only
Phoenix Brown of Figtree 1; Isobel Kinnear of Penrose 2; Remi Morgan of Berkeley 3; Maya Soligo of Woonona and India Pitt of Oak Flats HC.
Section 550, Hip Hop Solo – 12 years and under
Lexi Coulstock of Horsley 1; Phoenix Brown of Figtree 2; Jayde Perenara of Leumeah 3; Tahlia Young of Horsley and Chelsea Clarke of Windang HC.
Section 522B, Contemporary Solo – 12 years only
Natalie Waller of Horsley 1; Bronte Mawbey of Mount Keira 2; Isabel Francis of Orange 3; Jacinta Cliff of Woonona East HC.
Section 560, Improvisation - Jazz Solo – 10 years and under
Bella Saville-Martin of Haywards Bay 1; Lily McDonald of Shell Cove 2; Mimi Bostock of Figtree 3; Charlee Corrie of Dapto HC.
Friday 3rd July, evening session
Section 569, Improvisation - Tap Solo – 14 years and under
Mikayla Brady of Macarthur 1; Kyla Borghero of Nulkaba 2; Georgie Fabien of Gulgong 3; Sophie Krajnovic of East Corrimal HC.
Section 568, Improvisation - Jazz Solo – 14 years and under
Caitlin Martin of Windang 1; Caitlin Mewett of Keiraville 2; Mikayla Brady of Macarthur 3; Georgie Fabien of Gulgong, Milla Hardman of Tarrawanna and Ellie Plummer of Woonona HC.
Section 567A, Improvisation - Modern Solo – 14 years and under
Georgie Fabien of Gulgong 1; Cody Matthews of Keiraville 2; Molly Sawyer of Dapto 3; Isabelle Foligni of Cordeaux Heights, Mikayla Brady of Macarthur and Caitlin Mewett of Keiraville HC.
Section 573, Improvisation - Tap Solo – 15 years and over
Cameron May of Woronora 1; Annabelle Heslop of Cessnock 2; Ashley Kate Walsh of Sutherland 3.
Section 572, Improvisation - Jazz Solo – 15 years and over
Ashley Kate Walsh of Sutherland 1; Samantha Turpin of Barden Ridge 2; Chloe Lappin of Narrawallee 3; Taylah Morgan of Horsley HC.
Section 571, Improvisation - Modern Solo – 15 years and over
Chloe Lappin of Narrawallee 1; Ashley Kate Walsh of Sutherland 2; Samantha Turpin of Barden Ridge 3; Emily Anderson of Terranora HC.
Saturday July 4th, morning session
Section 566, Improvisation - Classical Ballet Solo – 12 years and under
Hannah Crinnion of Tarrawanna 1; Aysha Tornyi-Aydin of Fairy Meadow 2; Emily Vaughan of Lake Heights 3; Samayah Khayat of Port Kembla and Sofia Valentinetti of Figtree HC.
Section 563, Improvisation - Modern Solo – 12 years and under
Phoenix Brown of Figtree 1; Emily Vaughan of Lake Heights 2; Remi Morgan of Berkeley 3; Sophie Sanderson of Mangerton HC.
Section 624, Fast Tap Solo Restricted – 11 years and under
Tess Poloni of Cordeaux Heights 1; Isabelle Costanzo of Mount Pleasant 2; Isabella Combes of Lake Heights 3.
Section 641/642, Waltz Tap Solo – 10 years and under
Tess Poloni of Cordeaux Heights 1; Isabella Combes of Lake Heights 2; Remy Love Holstein of Gillieston Heights 3.
Section 411, Classical Ballet Solo – 9 years only
Stephanie McQuire of Randwick 1; Charlee Corrie of Dapto 2; Hayley McGhee of Shell Cove 3; Tarley Lamb of Thirroul and Mimi Bostock of Figtree HC.
Section 420, Demi-Character of Character Solo – 7 years only
Estelle Heffernan of Balgownie 1; Gianna Valentinetti of Figtree 2; Matisse Mountney of Kembla Grange 3; Ally Luke of Figtree Heights and Grace Ann Hales of Mangerton HC.
RESULTS IMB THEATRE
Friday July 3rd morning session
Section 621, Fast Tap Solo Restricted – 9 years and under
Charlee Perry of Wollongong 1.
Section 620, Fast Tap Solo – 8 years only
Georgia Ward of Cordeaux Heights 1.
Section 544, Jazz Solo – 14 years only
Ngadia Te Ahuru of Albion Park 1; Soraya Zapata of Farmborough Heights 2; Mikayla Brady of Macarthur 3; Georgie Fabien of Gulgong, Caitlin Martin of Windang, Mackenzie Garcia of Albion Park Rail and Eliza Taylor of Figtree HC.
Section 551, Hip Hop Solo – 13 years and over
Elizabeth Shortland of Thirroul 1; Georgie Fabien of Gulgong 2; Soraya Zapata of Farmborough Heights 3; Kyra Berinati of Helensburgh, Ryan Morgan of Woonona and Tiana Petkovska of Figtree HC.
Section 861, Jazz Duos and Trios – 13 years and over
Taylah Morgan & Teneal Morgan of Horsley 1; Eliza Taylor & Mackenzie Garcia of Figtree 2.
Section 644, Waltz Tap Solo – 14 years and under
Mikayla Brady of Macarthur 1; Alexandra Woll of Albion Park 2; Kyla Borghero of Nulkaba 3; Soraya Zapata of Farmborough Heighs HC.
Friday July 3rd afternoon session
Section 428, Demi-Character of Character Solo – 15 years and over
Ashley Kate Walsh of Sutherland 1; Clara Davidson of North Wollongong 2; Tristan Withers of Albion Park 3; Marni Green of Woonona, Kennedy Patch of Mangerton and Rebecca Sawyer of Bomaderry HC.
Section 418A, Classical Ballet Solo – 15 years and over
Clara Davidson of North Wollongong 1; Sian Sherwood of Mount Annan 2; Izabella Olah of Wattle Grove 3; Cara Crinnion of Tarrawanna and Rebecca Sawyer of Bomaderry HC.
Section 418B, Classical Ballet Solo – 15 years and over
Chloe Lappin of Narrawallee 1; Ashley Kate Walsh of Sutherland 2; Amy Jordan of Bulli 3; Marni Green of Woonona HC.
Friday July 3rd evening session
Section 403, Senior Classical Ballet Championship Solo – 15 years and over
Ashley Kate Walsh of Sutherland 1; Marni Green of Woonona 2; Clara Davidson of North Wollongong 3; Amy Jordan of Bulli and Rebecca Sawyer of Bomaderry HC.
Section 860, Modern Duos & Trios – 13 years and over
Clara Davidson & Kennedy Patch of Mangerton 1; Karlia Cook & Ngadia Te Ahuru of Wollongong 2; Chloe Rogan & Kirralee Hinch of Corrimal 3; Kemma Knowles & Soraya Zapata of Horsley and Eliza Taylor & Mackenzie Garcia of Figtree HC.
Saturday July 4th morning session
Section 706, National Folk Dance Solo – 8 years and under
Georgia Ward of Cordeaux Heights 1; Edain Davies Barnier of Burwood and Sydney Parker of Figtree HC.
Section 618/619, Fast Tap Solo – 7 years and under
Addison Maggs of Albion Park 1; Amelia Johnston of Albion Park 2.
Section 812, Song & Tap Solo – 8 years and under
Phoenix Burrell of Corrimal East 1.
Section 507, Modern Expressive Solo Restricted – 7 years and under
Estelle Heffernan of Balgownie 1; Grace Ann Hales of Mangerton 2; Tiara Cassar of Flinders 3.
Section 409, Classical Ballet Solo – 8 years only
Abigail Francis of Orange 1; Alice Thorogood of Corrimal 2; Georgia Ward of Cordeaux Heights 3; Zara Hart of Corrimal HC.
Section 851, Jazz Duos & Trios – 12 years and under
Charlotte Jewell & Ryan Collins of Horsley 1; Ella Russell & Natalie Waller of Horsley 2; Faith Maggs & Tess Poloni of Cordeaux Heights 2; Imogen Podmore & Molly Schubert of Flinders, Addison Maggs and Bronte Ward of Cordeaux Heights and Charlee Corrie & Tahlie Young of Dapto HC.
Section 805, Song & Soft Shoe Solo – 8 years and under
Chilli Dwyer of Nowra 1; Phoenix Burrell of Corrimal East 2.
Section 643, Waltz Tap Solo – 12 years and under
Isabel Francis of Orange 1; Phoenix Brown of Figtree 2; Kurt Dawson of Loftus 3.
Saturday July 4th Afternoon Session
Section 505, Modern Expressive Solo – 6 years and under
Ruby Corrie of Dapto 1; Sienna Corradini of Horsley 2; Tahlie Walker of Sydney 3; Bella McGhee of Shell Cover HC.
Section 405, Babies Ballet Dance Solo – 5 years and under
Eden Lawrence of Gwynnevill 1; Caprii Johnston of Dapto 2; Emma Whiddon of Corrimal 3.
Section 407, Classical Ballet Solo Restricted – 7 years and under
Finlay Reid of Thirroul 1; Emily Cadden of Shell Cove 2; Ava Smede of Fairy Meadow 3; Amelia Johnston of Albion Park and Noelia St Archangel of Wollongong HC.
Section 532, Babies Jazz Dance (No Song) Solo – 5 years and under
Eden Lawrence of Gwynneville 1; Emma Whiddon of Corrimal 2; Jade Irving of Culburra Beach and Ashleigh Whiddon of Corrimal HC.
Section 534, Jazz Solo Restricted – 7 years and under
Matisse Mountney of Kembla Grange 1; Amelia Johnston of Albion Park 2; Addison Evans of Figtree 3; Jaylee Gagnuss of Albion Park HC.
Section 419, Demi-Character or Character Solo – 6 years and under
Ruby Corrie of Dapto 1; Kiara-Lee Sirl of Dapto 2; Bella McGhee of Shell Cove 3; Michaela Pereira of Horsley, Ivy Carmichael of Sanctuary Point, Sienna Corradini of Horsley and Makayla Ivanova-Britt of Figtree HC.
Section 604/605, Slow Tap Solo – 7 years and under
Nikitta Jancek of Eagle Vale 1; Matisse Mountney of Kembla Grange 2; Jasmine Whiddon of Corrimal and Amelie Johnston of Albion Park HC.
Section 533, Jazz Solo – 6 years and under
Ruby Corrie of Dapto 1; Haley Portelli of Flinders 2; Ivy Carmichael of Sanctuary Point 3; Kiara-Lee Sirl of Dapto, Bella McGhee of Shell Cove and Jasmine Whiddon of Corrimal HC.
Section 506, Modern Expressive Solo – 7 years and under
Nikitta Jancek of Eagle Vale 1; Keira Bonney of Albion Park 2; Addison Maggs of Albion Park 3; Matisse Mountney of Kembla Grange HC.
Saturday July 4th, evening session
Section 502, Intermediate Modern Expressive/Contemporary and Jazz Championship Solo – 13 and 14 years only
Caitlin Martin of Windang 1; Georgie Fabien of Gulgong 2; Caitlin Mewett of Keiraville 3; Hoyori Maruo of Kogarah, Lucy Angel of Mount Pleasant, Soraya Zapata of Farmorough Heights, and Mikayla Brady of Macarthur HC.Section 400, Bluescope WIN Classical Ballet Scholarship - Final: 13 years and over
Winner: Ashley Kate Walsh of Sutherland.
Section 500, Bluescope WIN Theatrical Dance Scholarship - Final: 13 years and over
Winner: Emily Anderson of Terranova
Section 600, Bluescope WIN Tap Dance Scholarship - Final: 13 years and over
Winner: Mikayla Brady of Macarthur
Ken Charker Memorial awards for most outstanding Tap Dancers
Junior: Tatjana Reid of Aberglasslyn
Senior: Ashley Kate Walsh of Sutherland
Berisse Trophy for District Competitor 12 years and under who shows the most promise and potential in dance
Winner: Aysha Tornyi-Aydin of Fairy Meadow
Wollongong Eisteddfod Ballet Shields for the most outstanding Ballet Dancers
Junior: Sage Kikui or Turramurra
Senior: Clara Davidson of North Wollongong
Australian Dance Festival Workshops
Junior: Caprice Burrell of Corrimal East
Senior: Taylah Morgan of Horsley